Enrichment

At Bodmin College we believe that learning does not just happen in the classroom. We take learning beyond the classroom by offering a range of enrichment activities to suit all ages, abilities and interests. We encourage all our students to take part in clubs, trips and projects because not only are these activities important for making friends and developing a wide range of transferable skills, they are also vital for university applications and CV’s. Simply passing examinations may not be enough to land that dream university place or long wished for job, so providing extra-curricular experiences to students will really help them stand out from the crowd.

Timetable

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Bodmin2Borneo Trip Group Only Tuesday 1.10pm - 1.50pm H10 MN & IL
Pet Club All Monday, Wednesday and Friday 1.15pm - 1.40pm S17 MN
STEM All Wednesday 3.30pm - 4.30pm H12 HMA

Arts Awards

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Arts Awards Drop-in (Drama) All Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday 1.10pm - 1.30pm C10 DA
Arts Awards Drop-in (Music) All Tuesday 1.10pm - 1.40pm C7 WJ
Arts Awards (Gold) Year 9 - Year 13 Tuesday 3.30pm - 5.00pm C10 DA
 

Dance

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Tempo & B.O.I. All Tuesday 1.15pm - 1.40pm Dance Studio HL
The Apprentice All Tuesday 3.30pm - 4.30pm Dance Studio HL
Dance Company All Wednesday 3.30pm - 4.30pm Dance Studio HL
 

Drama

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
SHINE Year 7 - Year 9 Monday 3.45pm - 5.00pm Drama Studio PS
Encore Year 7 - Year 8 Monday 1.10pm - 1.50pm C10 DD
 

English and Media

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Creative Writing All Monday 3.30pm - 4.30pm E5 Miss Eddy
Journalism All Tuesday 3.30pm - 4.30pm T5 Ms Stott
 

Music

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Choir All Thursday 1.10pm - 1.40pm C6 WJ
Jazz Orchestra All Wednesday 3.45pm - 5.00pm C6 Mr Harrison
String Assembly All Monday 1.10pm - 1.40pm C6 WJ
Music Theory All Monday 3.30pm - 4.45pm C7 WJ
Samba band All Tuesday 1.10pm - 1.40pm C7 AGW
Ukulele Ensemble All Wednesday 1.10pm - 1.40pm C6 WJ
 

Basketball/Netball

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Basketball (Mixed) All Tuesday 3.30pm - 4.30pm Sports Hall PE Staff
Basketball Year 11 Thursday 1.10pm - 1.40pm Sports Hall PE Staff
Netball Tour Training Year 7 Wednesday 1.10pm - 1.40pm Sports Hall SQ
 

Duke of Edinburgh and Ten Tors

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
DofE Bronze Year 9 Tuesday and Wednesday 3.30pm - 4.30pm T4 SKE
DofE Silver Year 10 Tuesday 1.10pm - 1.45pm T4 SKE
DofE Gold Year 12 Tuesday Tutor Time T4 SKE
Walking Club (Ten Tors) Year 9 and Year 10 Wednesday 3.30pm - 5.00pm C7 MG
 

Fitness

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Girls Active Year 7 and Year 8 Friday 1.15pm - 1.40pm Gym PE Staff
Ladies Fitness Staff Tuesday and Thursday 7.30am - 8.00am Academy Gym Academy Staff
Yoga for Staff Staff Wednesday 4.45pm - 5.45pm Bell Hall Lovely Yoga
 

Football

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Boys All Monday 3.30pm - 4.30pm Field PE Staff
Girls Year 7 - Year 8 Monday 3.30pm - 4.30pm Field SQ
Additional Football Year 9 (Invite Only) Wednesday 1.10pm - 1.40pm Sports Hall RG
 

Hockey

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Mixed All Wednesday 3.30pm - 4.30pm Dragon Centre SLB
 

Racket Sports

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Badminton (Mixed) All Friday 3.30pm - 4.30pm Sports Hall RS
 

 

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Interact All Monday 1.10pm - 1.40pm MRE FP
LGBTQ All Once a Fortnight 1.15pm - 1.40pm H12 Mrs Gilbert
Young Carers All TBC TBC TBC Mrs Gilbert

Art

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Art Coursework Support Year 9 - Year 13 Monday 3.30pm - 5.00pm C1 PJ
Art Coursework Support Year 9 - Year 13 Wednesday 3.30pm - 5.00pm C2 GM
 

English and Media

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
English Revision Year 11 Monday and Tuesday 3.45pm - 4.45`pm English Rooms English Staff
English Support All Wednesday 1.15pm - 1.35pm E5 BJE
PIXL Independence English Year 11 Wednesday 3.30pm - 4.30pm Library and LIC Mr Elliot
Media GCSE and A Level Revision Year 10, Year 11 and Year 13 Monday and Wednesday 3.30pm - 4.45pm T5/T6 SO/ECM
 

Humanities

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Geography Revision Year 11 Tuesday 3.35pm - 4.30pm H13 GD
Geography Revision 11W Wednesday 3.30pm - 4.30pm H9 MY
History Revision Year 11 Monday 3.30pm - 4.30pm H4 LD
 

Mathematics

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Maths Enrichment Year 8 and Year 10 Monday 1.10pm - 1.40pm M5 BE
Maths Support Year 11 (Invite Only) Tuesday and Wednesday 1.10pm - 1.40pm M4 IL
Further Maths Twilight 11J1a and 11K1a Monday 3.30pm - 4.30pm M4 SN & CG
PIXL Independence Maths Year 11 Wednesday 3.30pm - 4.30pm Library & LIC Mr Elliot
 

Modern Foreign Languages

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
French Year 7 and Year 8 Tuesday 1.10pm - 1.45pm L2 French Staff
French Revision Year 11 Friday 3.30pm - 4.30pm L7 EL
 

Other

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Enrichment Year 13 Monday Tutor S21 SN and DM
Enrichment Year 12 Friday Tutor S21 EL and DM
Extended Learning and Study Club All Everyday 1.15pm - 1.40pm H7 JN and BMI
Independent Revision Year 11 Tuesday 1.10pm - 1.40pm L9 KDH
William Clift Academy Year 12 and Year 13 Once a Term Tutor TBC Teacher Mentors
William Hambley Academy Year 7 and Year 8 (Invite Only) Once a Term Tutor TBC Teachers and Guest Speakers
 

Performing Arts

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Drama GCSE Year 11 Wednesday 3.30pm - 5.50pm C10 DA
Drama GCSE Year 10 Wednesday 3.30pm - 5.30pm T7 PS
 

Physical Education

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
PE GCSE Revision Year 11 Wednesday 3.30pm - 4.30pm PE1 CE
 

Sciences

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
Animal Care Coursework Clinic Year 9 - Year 11 Friday 1.15pm - 1.40pm S17 MN
Computer Science Catch-up Year 11 Tuesday 3.30pm - 4.30pm H7 Computer Science Staff
Biology Revision Year 11 Thursday 3.30pm - 4.30pm S14 Biology Staff
Chemistry Revision Year 11 Friday 3.30pm - 4.30pm S6 KM
Physics Revision Year 11 Wednesday 3.30pm - 4.30pm S13 JCA
 

Technology

Club Year Group Day Time Venue Staff Lead
GCSE Catering Support Year 11 Monday and Friday 3.30pm - 4.30pm T1 DR
Graphics Year 7 and Year 8 Monday 3.30pm - 4.30pm T7 BWN
Product Design Year 7 and Year 8 Monday 3.30pm - 4.30pm T8 TJD
Textiles Year 7 and Year 8 Monday 3.30pm - 4.30pm T3 SXR

How do you know which club is right for you? To help you make your choice we have sent our student journalists to the clubs to find out everything you need to know. Check out their reports, images and videos below to find out more.

Journalism Club
BBC School Report
Creative Writing Club
STEM Club - Muon Hunters